22.10.2021r był niezwykle uroczystym dniem dla dzieci, które w miesiącu wrześniu zaczęły uczęszczać do przedszkola. Tego dnia w sposób niezwykle uroczysty zostały przyjęte w poczet przedszkolaków. O godzinie 10 w sali widowiskowej "Sokół" zebrały się dzieci z obu grup oraz niezwykle przejęci rodzice najmłodszych przedszkolaków. Na program artystyczny składały się: recytacje, piosenki, tańce w wykonaniu dzieci z grupy starszej i młodszej. W drugiej części uroczystości Pani dyrektor Bernadeta Ciurko dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka z wykorzystaniem "dużego" ołówka. Nowo przyjęte dzieci otrzymały okolicznościowe prezenty. Zwieńczeniem uroczystości było pamiątkowe, grupowe zdjęcie. Nowo przyjętym dzieciom życzymy dużo zdrowia i uśmiechu każdego dnia.
14 pażdziernika 2021r. wyjazdem do zagrody edukacyjnej " Międzyczas" w Cieplicach dzieci przedszkolne pożegnały lato. Atrakcji było bardzo dużo : karmienie zwierząt, zwiedzanie " domu z duszą", zagniatanie ciasta. Uwieńczeniem starań było pałaszowanie własnoręcznie wykonanych ciasteczek oraz pieczenie kiełbasek. Przedszkolaki spędziły atrakcyjnie czas w ciekawym otoczeniu ,na świeżym powietrzu.
PIOSENKA "Śpiewanka przedszkolaka"
1.Do przedszkola co dzień rano
Idę z tatą albo z mamą
W szatni daję im całusa
I do sali szybko ruszam
Ref:Przedszkolaczek to jest zuch, zuch nie byle jaki
Do przedszkola raz i dwa idą przedszkolaki.
2.Pani śpiewa nam piosenki
A my na cymbałkach gramy
Malujemy malowanki
Wieżę z klocków układamy.
Ref:Przedszkolaczek to jest zuch, zuch nie byle jaki
Do przedszkola raz i dwa idą przedszkolaki
3.Do ogródka wychodzimy
W chowanego się bawimy
A na obiad wszystko zjemy
Bo urosnąć duzi chcemy.
Ref:Przedszkolaczek to jest zuch, zuch nie byle jaki
Do przedszkola raz i dwa idą przedszkolaki.
PIOSENKA " DO PRZEDSZKOLA"
1.Idą dzieci do przedszkola, idą gromadkami,
gromadkami, gromadkami.
Do białego domku z dużymi oknami
raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy, cztery.
2.Weszły dzieci do przedszkola
wszystko je ciekawi, oj ciekawi.
Tu się będą uczyć, tu się będą bawić
raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy, cztery.
WIERSZ "ZABAWKI ZOSI".
Konik kulawy,
pajac bez głowy.
Dziurę ma w brzuchu
piesek pluszowy.
Mały miś płacze:
-z czyjej to winy
sypią się ze mnie same trociny?
Oj, zmień się Zosiu,
bo z twojej szafki
uciekną wkrótce
wszystkie zabawki.
Jesienią, jesienią
Sady się rumienią:
Czerwone jabłuszka
Pomiędzy zielenią.
Czerwone jabłuszka,
Złociste gruszeczki
Świecą się, jak gwiazdy,
Pomiędzy listeczki.
— Pójdę ja się, pójdę
Pokłonić jabłoni,
Może mi jabłuszko
W czapeczkę uroni!
— Pójdę ja do gruszy,
Nastawię fartuszka,
Może w niego spadnie
Jaka śliczna gruszka!
TEMATY TYGODNIOWE DO REALIZACJI W MIESIĄCU WRZEŚNIU- GRUPA STARSZA.
1. W PRZEDSZKOLU.
2. MOJA MIEJSCOWOŚĆ.
3. JA, TY I ŚRODOWISKO.
4. DARY JESIENI.
WIERSZ DO OPANOWANIA PAMIĘCIOWEGO "W SZATNI".
W przedszkolu szafki
na każdej znaczek.
W szafce swe rzeczy
ma przedszkolaczek.
W niej to równiutko układa swetry,
czapkęi szalik, spodnie i getry.
Potrafi także przebrać ubranie,
a to niełatwe przecież zadanie.
PIOSENKA
słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński
1. Jestem królem dobrych manier
Nie przeklinam i nie kłamię
Zamiast walić z grubej rury.
wolę trochę mieć kultury.
Ref: Proszę, dziękuję, przepraszame
Te słowa dziś ogłaszam!
2. Słowa ważne są ogromnie.
A mój język świadczy o mnie
Dobre więc maniery wolę
na ulicy i przy stole
3..Umiem słuchać bez ziewania
Nie przerywam w środku zdania
Bo kultura czyni cuda,
różni mnie od małpoluda.
ZABAWA NAŚLADOWCZA ZWIĄZANA Z TREŚCIĄ PIOSENKI " IDZIE ZUCH".
1.Przygotował zuch dwie nogi,
Do dalekiej ciężkiej drogi
.Noga lewa, noga prawa,
To dla zucha jest zabawa.
Ref: Idzie zuch, wicher dmucha,
I do tyłu ciągnie zucha,
Ale zuch się nie przejmuje,I do przodu maszeruje
2. Przygotował zuch dwie ręce
Tylko dwie, bo nie ma więcej
.Ręka lewa, ręka prawa,
To dla zucha jest zabawa.
Ref: Idzie zuch, wicher dmucha,
I do tyłu ciągnie zucha,
Ale zuch się nie przejmuje,
I do przodu maszeruje.
Przygotował zuch dwa oka,
Takie wielkie jak u smoka
.Oko lewe, oko prawe
,Oba świata są ciekawe
.Ref: Idzie zuch, wicher dmucha
,I do tyłu ciągnie zucha,
Ale zuch się nie przejmuje
I do przodu maszeruje.
W dniach 01.03.2021 - 29.03.2029 odbędą się zapisy dzieci w wieku 2,5 - 6 lat do naszego przedszkola. W celu zapisania dziecka należy pobrać w przedszkolu dokumenty dotyczące zapisu i po uzupelnieniu zwrócić je do przedszkola przed upływem terminu. O decyzji Komisji rekrutacyjnej Rodzice zostaną poinformowani drogą telefoniczną lub e-mailową,
Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
W tym tygodniu wszystkie nasze działania skierowane zostały na organizację Uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym roku było to bardzo trudne przedsięwzięcie przede wszystkim dlatego, że bohaterowie dzisiejszego dnia nie mogli zaszczycić nas jak co roku swoją obecnością. Mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo naszych drogich seniorów postanowiliśmy przekazać Wam drodzy Dziadkowie życzenia drogą elektroniczną. Wasze wnuki włożyły bardzo dużo pracy i wykazały się olbrzymią odwagą współuczestnicząc w przygotowaniu nagrania dla Was. Mamy nadzieję, że z przyjemnością i dumą obejrzycie nasz film a drobne upominki chociaż w niewielkim stopniu zastąpią obecność wnucząt.
Dużo, zdrowia, uśmiechu, możliwości spotkań rodzinnych, optymizmu oraz wszystkiego co najlepsze życzą
Dyrektor, wychowawcy i pracownicy Miejskiego Przedszkola w Sieniawie.
21.12.2020 r. odbyły się w przedszkolu spotkania opłatkowe z podziałem na grupy wiekowe. Dzieci wystąpiły w tradycyjnym przedstawieniu bożonarodzeniowym "Jasełkach", łącząc recytację, śpiew i taniec. Całości dopełniły odpowiednio dobrane do treści stroje oraz rekwizyty. W końcowej części Pani dyrektor złożyła świąteczne życzenia rozdając tradycyjny opłatek.
07.12.2020 odwiedził przedszkole z wielkim workiem prezentów prawdziwy święty Mikołaj. Przez cały dzień dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na gościa. Powitały przybysza śpiewem, recytacją, tańcem. Początkowa nieśmiałość szybko minęła. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania gościa, solennie obiecując poprawę zachowania w przyszłym roku. Mikołaj o nikim nie zapomniał, wszystkie dzieci hojnie obdarował. Nie zapomniał również o upominkach dla pracowników, za które serdecznie dziękujemy. Wymierna korzyść dla placówki to karmnik dla ptaków podarowany przez św. Mikołaja.
.DO ZOBACZENIA W PRZYSZŁYM ROKU.
23.10.2020 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. W poczet braci przedszkolnej zostało przyjętych 16 maluszków i 1 starszak. W początkowej części uroczystości starszaki zatańczyły barwny, energiczny, jesienny taniec pod czujnym okiem Pani Agaty. Zaśpiewały również związaną z tematem piosenkę "Rosnę, rosnę". Nieco już odważniejsze maluszki zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne dzięki wsparciu i pomocy wychowawcy Pani Teresy Wilkoń. Dzielne maluchy z usmiechami na twarzach przystąpiły do pasowania, pięknie dziękując za otrzymane upominki. Cała uroczystość w formie filmu zostanie przekazana rodzicom na e-maila.
DRODZY RODZICE
Dziękujemy Wam za przygotowanie dzieci, które z wielkim zaangażowaniem złożyły dzisiaj Paniom z przedszkola życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dodatkiem do życzeń były słodkie upominki, których zawartość na pewno doda nam energii i sił do dalszej pracy. Jeszcze raz dziękujemy za uroczystość, która sprawiła pracownikom wiele radości i była powodem do wzruszeń.
18.09.2020 r. dzieci przedszkone z grupy starszej odwiedziły Nadleśnictwo Sieniawa. Głównym celem spaceru w piękny, słoneczny dzień było obejrzenie jesiennych roślin w arboretum oraz czynny udział w ogólnopolskiej akcji '' sadziMy''. Pracownicy nadleśnictwa zaprezentowali dzieciom różnorodne gatunki drzew oraz szczegółowo przedstawili zasady pielęgnacji. Polskie lasy - to czyste powietrze, bo drzewa nie tylko produkują dla nas tlen, ale przede wszystkim pochłaniają dwutlenek węgla i niwelują zanieczyszczenia. Udział w akcji był częścią programu edukacyjnego '' Wiem i rozumiem- dbam o przyrodę'' , realizowanego w bieżącym roku w placówce przedszkolnej.
Przyniesione przez dzieci sadzonki proszę zasadzić rodzinnie, zrobić zdjęcie i przynieść w najbliższym czasie do przedszkola. Z fotografii zostanie wykonana tablica tematyczna ''Jestem mały ale... dbam o moją przyszłość''. Życzę miłego, rodzinnego weekendu.
15.09.2020 roku, przedszkolaki uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki.Ttego dnia wszystkie ubrania (zarówno dorosłych, jak też dzieci ) wypełnione były kolorowymi kropkami- naklejanymi, naszywanymi, malowanymi. W tym szczególnym dniu dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt nie zwracał na nie uwagi. Okazało się, że kropki są w literach, ozdabiają przedmioty, zwierzęta, rośliny. Dzieci nazywały kolory, segregowały kropki według wielkości, przeliczały, śpiewały piosenki związane z tematem.
Wtorkowy dzień wypełniony był aktywnością, humorem, kreatywnością, zabawą.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, wykazanie się cierpliwością i pomyslowością w trakcie przygotowania "kropkowych "ubrań.
1 wrzesień 2020r. to bardzo długo wyczekiwany czas powrotu do przedszkola dla większości naszych przedszkolaków. Minęło ponad 5 miesięcy od czasu kiedy przedszkolne mury rozbrzmiewały radosnymi zabawami, śmiechem, czasami płaczem ale zawsze dziecięcym gwarem. Niestety będzie to dla nas wszystkich czas dużej próby. Spotkamy się w trochę innej rzeczywistości. Dojrzałe przedszkolaki będą musiały samodzielnie przekroczyć próg przedszkola i na pewno sobie poradzą (niektórzy są już doświadczeni chodząc od maja). Młodsi, nowi będą mieć trochę trudniej ale wierzymy że z pomocą Pań w przedszkolu oraz rówieśników również sprostają zadaniu.
Drodzy Rodzice
W naszym przedszkolu tak jak i we wszystkich placówkach oświatowych obowiazują Procedury postępowania opracowane w oparciu o wytyczne GIS. Należy zapoznanć się z nimi (zakładka Dokumenty). Ponadto wszyscy Państwo na bierząco otrzymujecie informacje na emaila oraz kontaktujemy się z Państwem telefonicznie. W ostatniej korespondencji emailowej zostały zawarte szczegółowo wszystkie wiadomości niezbędne przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ze względów bezpieczeństwa nie odbyło sie w tym roku spotkanie organizacyjne, nie mniej jednak jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zarówno wychowawcy grup jak i dyrektor chętnie odpowiemy na Wasze pytania i wątpliwości osobiście, po wcześniejszym umówieniu się.
Życzymy wszystkim naszym przedszkolakom oraz ich rodzicom udanego startu oraz mamy nadzieję, że będzie to dobry rok, który zakończymy bez przeszkód i w dobrym zdrowiu
Dyrektor, nauczyciele i pracownicy Miejskiego Przedszkola w Sieniawie.
ADAPTACJA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
Moment przekroczenia przez dziecko progu przedszkola jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. Większość psychologów jest zdania, że trzylatek nie jest jeszcze w stanie samodzielnie przekroczyć progu instytucji zbiorowego wychowania, jaką jest przedszkole. Wymaga ono wparcia rodziny i nauczycieli. Tymczasem, wyniki badań psychologicznych i pedagogicznych wskazują na to, iż jedną z przyczyn problemów adaptacyjnych dzieci jest brak współpracy między rodziną a przedszkolem. Obserwuje się, iż rodzice oddający swoje trzyletnie dziecko do przedszkola przeżywają pewne obawy oraz są zaskoczeni wymaganiami wobec przyszłych przedszkolaków. Szczególnie trudne momenty przeżywają rodzice, gdy pojawią się pierwsze problemy z przystosowaniem dziecka do warunków i wymagań przedszkola. Często po prostu nie potrafią tych problemów rozwiązać i pomóc dziecku, a uwagi nauczycielek przyjmują jak swoisty atak, a nie przejaw troski o ich dziecko. Powszechnie wiadomo, że przedszkole może zapewnić prawidłowy rozwój dziecka oraz zaspokoić jego najważniejsze potrzeby tylko przy dobrej współpracy z jego rodziną.
Rodzice są dla dziecka najważniejszymi osobami i to oni pierwsi będą objaśniać mu wszystko, co jest dla niego trudne i niejasne w nowym środowisku. To oni też będą w największym stopniu kształtować stosunek emocjonalny dziecka do przedszkola. Dla wielu dzieci pierwsze kontakty z przedszkolem są źródłem przykrych napięć i strachu przed nowym, nieznanym otoczeniem. Małe dziecko może rozwijać swoje indywidualne możliwości oraz nawiązywać kontakty społeczne tylko wtedy, gdy ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Owo poczucie bezpieczeństwa można kształtować poprzez stopniowe oswajanie i poznawanie nowego otoczenia. Połowa sukcesu w adaptacji malucha do przedszkola to przekonanie rodziców, że przedszkole jest najlepszym środowiskiem stymulującym jego rozwój. Jeśli rodzice są o tym przekonani to potrafią spowodować, że maluch zapragnie bawić się z dziećmi w przytulnym i kolorowym przedszkolu. Warto wcześniej obejrzeć przedszkole i poznać panią nauczycielkę. Przebieg procesu adaptacji zależy od ogólnego poziomu rozwoju psychoruchowego dziecka i ma charakter indywidualny. Łagodny start w środowisko przedszkolne może m.in. zapewnić opanowanie umiejętności samoobsługowych. Poziom opanowania tych umiejętności ma bowiem wpływ na poczucia bezpieczeństwa i niezależności dziecka.
Przedszkole oczekuje, iż dziecko 3-letnie powinno mieć opanowane następujące czynności samoobsługowe:
•samodzielne jedzenie łyżką,
•mycie rąk,
•samodzielne korzystanie z toalety,
•zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby,
•rozpoznawanie swoich rzeczy,
•czyszczenie nosa,
•znajomość swojego imienia i nazwiska.
Przeciętny rozwój dziecka umożliwia w pełni opanowanie tych umiejętności. Jednak dzieci przychodzące do przedszkola często różnią się pod względem dojrzałości przedszkolnej, co wynika w dużej mierze z systemu wychowawczego w rodzinie. Dlatego też do realizacji powyższych wymagań i kształtowania umiejętności konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy środowiskiem rodzinnym i przedszkolnym. Pierwszy krok dziecka w samodzielność często bywa trudny. Zatem musimy zrobić wszystko aby ułatwić dziecku przedszkolny start i dobrze przygotować do czekających je zadań.
Jak można ułatwić dziecku start w przedszkolu – rady dla rodziców
•postaraj się w początkowym okresie, odbierać dziecko wcześniej (małe dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi),
•nie mów dziecku, że przyjdziesz po nie wcześniej, kiedy jest to niemożliwe ( w ten sposób stracisz jego zaufanie i zmniejszysz jego poczucie bezpieczeństwa),
•nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, przeciwnie staraj się podkreślać jego dobre strony,
•przyzwyczajaj swoją pociechę do urozmaiconych potraw, skończ z rozdrabnianiem pokarmów (trzylatek może już swobodnie gryźć pokarm),
•wdrażaj dziecko do przestrzegania umów i zasad,
•sprawdź , czy twoje dziecko potrafi samodzielnie wykonać proste czynności – samemu załatwiać potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się. Jeśli ma problemy poćwiczcie razem i chwal je za każdy nawet najmniejszy sukces,
•odzwyczajaj dziecko od smoczków, pampersów, nocnika,
•pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach do przedszkola (wspólne zakupy),daj możliwość przyzwyczajania się do tych rzeczy w domu, aby w przedszkolu to wszystko nie było takie nowe, a już znajome i zarazem łatwe do rozpoznania,
•jeśli dziecko miało mało kontaktów z rówieśnikami i innymi dziećmi nadrabiaj to teraz – zaproś do domu znajome dzieci lub wybierzcie się na plac zabaw (postaraj się nie wtrącać się do ich zabawy).
RADY NA PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU
•stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania,
•nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, (przekazujesz im wtedy swoje lęki),
•przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania, który można pobrudzić,
•nie wyręczaj dziecka nawet gdyby wykonywało określone czynności niezdarnie,
•nie zmuszaj dziecka do tego, by zawsze od razu opowiadało o tym, co wydarzyło sięw przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres, poczekaj aż samo zacznie mówić,
•nie pytaj dziecka, co i ile zjadło, ale w co i z kim się bawiło,
•jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, postarajcie się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata (rozstanie z nim jest często mniej bolesne),
•staraj się w miarę możliwości skracać czas pobytu małego dziecka w przedszkolu do 4-5 godzin (gdy dziecko już się przyzwyczai, możesz go wydłużyć),
•pozostaw w szafce w szatni dodatkowe ubrania, uprzedź dziecko, że gdy pobrudzi lub zmoczy ubranie, może przebrać się w czyste. Jeśli dziecko zabrudzi ubranie nie miej do niego pretensji i staraj się nie krytykować dziecka,
•pozwól zabrać do przedszkola ulubiona zabawkę – przytulankę, to często daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, przypomina dom,
•w rozmowach o przedszkolu staraj się podkreślać jego dobre strony, ale nie odbieraj dziecku prawa do własnej oceny życia przedszkolnego. Dobrze jest pozwolić dziecku się wyżalić, wysłuchać jego relacji, podtrzymać je na duchu. Warto też rozpoznaćtrudne sytuacje i podkreślać, że podczas nieobecności mamy dziecko powinno szukaćpomocy u swojej pani wychowawczyni
•postaraj się nawiązać dobry kontakt i stała współpracęz nauczycielkami danej grupy. Warto dowiadywać się o rożne sprawy dotyczące pobytu dziecka w przedszkolu. Akceptacja przez dziecko nowej rzeczywistości przedszkolnej zależy w pewnej mierze od akceptacji i pozytywnego nastawienia rodziców. Jeśli rodzice akceptują wychowawców, ich metody pracy i samo przedszkole, to zwiększa się akceptacja nowej sytuacji przez dziecko. Adaptacja ma olbrzymie znaczenie, ponieważ jest to mechanizm, z którego korzystamy przez całe życie. Każde dziecko ma indywidualną drogę rozwojową, każde musi przejść przez okres adaptacji w nowym środowisku. To od nas, dorosłych w dużej mierze zależy, jak długo on będzie trwał. Wszyscy chcemy, aby wychowywane przez nas dzieci były radosne i wesołe, mądre i dobre, kochane i kochające. Pragniemy, aby „wystartowały” w życie z możliwie pełnym powodzeniem, dlatego też tak bardzo ważna jest współpraca rodziców z nauczycielem w życzliwej i pełnej wzajemnego zaufania atmosferze. Mamy więc nadzieję, że z Państwa pomocą uda nam się taką atmosferę stworzyć dla dobra przyszłych przedszkolaków.
Dyrektor Miejskiego Przedszkola w Sieniawie informuje, że od 25 maja 2020 przedszkole częśćiowo wznawia swoją działalność dla dzieci obojga rodziców pracujących, którzy w związku z pracą zawodową nie są w stanie zapewnić dziecku opieki w domu. Szczegółowe informacje zostaną przesłane do rodziców drogą emailową.
Szanowni Państwo od środy 6 maja decyzją MEN i Samorządu przedszkole będzie czynne. Dokładne wytyczne otrzymacie Państwo drogą e mailową od wychowawców grup.
Niech Zmartwychwstały Chrystus oświeca drogi codziennego życia, obdarza błogosławieństwem i pomaga życie czynić szczęśliwym. Wesołych i ciepłych świąt Wielkanocnych życzy Dyrektor oraz parcownicy Miejskiego Przedszkola w Sieniawie
NOWY NUMER KONTA DO OPŁATY GODZINOWEJ
69 9162 1010 2003 1506 7988 0004
Zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły oznaczają, że przez najbliższy czas spędzicie ze swoimi dziećmi dużo czasu. Zwłaszcza, że możecie korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jeśli Wasze pociechy nie ukończyły ósmego roku życia. Pamiętajcie jednak, że plac zabaw to nie jest dobre miejsce na wspólne spędzanie czasu z dziećmi!
Co można robić z dzieckiem w domu?
Jeśli chcecie zapewnić Waszym dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!
Warto pamiętać!
Podstawową formą aktywności dziecka w wychowaniu przedszkolnym jest zabawa. Dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpieczne
i swobodne w swej aktywności. Powinno także ruszać się i wykonywać wiele prostych ćwiczeń gimnastycznych.